Oto, co musisz wiedzieć w czwartek 20 lipca:

Inwestorzy pozostają na uboczu, a nastroje rynkowe pozostają ostrożne na początku czwartku przed długo oczekiwanymi komunikatami Europejskiego Banku Centralnego (EBC). W dalszej części dnia zestawienie gospodarcze w USA będzie zawierało cotygodniowe dane dotyczące początkowych roszczeń bezrobotnych oraz badanie przemysłowe Banku Rezerwy Federalnej w Filadelfii. Tymczasem indeks dolara amerykańskiego pozostaje stosunkowo cichy w pobliżu 107,00, a kontrakty terminowe na indeksy giełdowe w USA odnotowują niewielkie straty.

Prognozuje się, że EBC podniesie podstawowe stopy procentowe o 25 punktów bazowych (pb) po lipcowych spotkaniach dotyczących polityki. Jednak na początku tygodnia niektóre raporty sugerowały, że decydenci EBC są gotowi do przedyskutowania podwyżki o 50 pb. Dodatkowo oczekuje się, że bank zaprezentuje swoje nowe narzędzie antyfragmentacyjne. Przed spotkaniem EBC „decyzja EBC stała się bardziej istotna dla euro – i prawdopodobnie niesie ze sobą większe ryzyko spadków – po raporcie omawiającym podwyżkę stóp procentowych o 50 punktów bazowych” – powiedział analityk FXStreet Yohay Elam. „Biorąc pod uwagę widmo odcięcia i racjonowania rosyjskiego gazu, trudno wyobrazić sobie, by bank obiecywał podnieść o pewną kwotę koszty kredytu we wrześniu. To wciąż długi czas”.

Podgląd EBC: Trzy kluczowe czynniki, które należy obserwować i dlaczego EUR/USD ma spaść.

Tymczasem rurociąg Nord Stream 1 wznowił przepływy gazu po 10-dniowej konserwacji. Niemiecki regulator energetyki Bundesnetzagentur poinformował w czwartek, że poziom przedremontowy 40% mocy może dziś zostać przekroczony. Tymczasem oczekuje się, że Włochy przystąpią do przedterminowych wyborów we wrześniu po tym, jak włoski premier Mario Draghi ogłosił, że zrezygnuje.

Wcześniej tego dnia Bank Japonii (BOJ) zgodnie z oczekiwaniami pozostawił swoje ustawienia polityki bez zmian. Komentując perspektywy polityki, szef BOJ Haruhiko Kuroda powtórzył, że nie zawaha się w razie potrzeby dalszego łagodzenia polityki pieniężnej. Para USD/JPY rosła w czasie azjatyckich godzin handlu i ostatnio widziano ją na plusie w pobliżu 138,50.

Kurs EUR/USD spada poniżej 1,0200 po przełamaniu trzydniowej passy wygranej w środę.

GBP/USD pozostaje w tyle na początku czwartku i nadal spada w kierunku 1,1900.

Złoto spadło poniżej 1700 USD, a ostatnio widziano, jak handluje głęboko na ujemnym terytorium w pobliżu 1,690 USD. Benchmiczna rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych utrzymuje się na poziomie dodatnim powyżej 3%, co dodatkowo obciąża barki XAU/USD.

Bitcoin spadł o ponad 1% w pobliżu 23 000 USD na wczesnej sesji europejskiej. Ethereum nadal spada i oscyluje poniżej 1500 USD po odnotowaniu niewielkich strat we wtorek i środę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.