Według agencji EFE grecki rząd sprzeciwił się w czwartek propozycji Komisji Europejskiej, aby zmniejszyć zużycie gazu o 15% w UE.
„Nie zgadzamy się z propozycją Komisji Europejskiej” – cytuje agencja rzecznika greckiego rządu Giannisa Ikonomę.
Według przedstawiciela Gabinetu Ministrów władze greckie „robią wszystko, co możliwe, aby uniknąć konieczności wdrażania takich zaleceń”.
Wyjaśnił, że Ateny uważają za konieczne, aby UE skoncentrowała się na idei wspólnych zakupów gazu, a także na zasadach ograniczania cen tego surowca energetycznego.
EFE zauważa, że wcześniej władze Hiszpanii i Portugalii sprzeciwiły się propozycji Komisji Europejskiej.
Plan redukcji zapotrzebowania na gaz w UE
Na początku tego tygodnia Komisja Europejska zaproponowała nowy instrument legislacyjny i europejski plan zmniejszenia zapotrzebowania na gaz .
„Podjęcie działań teraz może zmniejszyć zarówno ryzyko, jak i koszty dla Europy w przypadku dodatkowych zakłóceń lub całkowitego wstrzymania dostaw, wzmacniając odporność energetyczną Europy. Dlatego dzisiaj Komisja proponuje nowy instrument legislacyjny i europejski plan redukcji zapotrzebowania na gaz zmniejszyć zużycie gazu w Europie o 15% do następnej wiosny” – głosi komunikat wydany w Brukseli w środę.
W komunikacie wyjaśniono, że nowe rozporządzenie wyznaczy cel dla wszystkich państw członkowskich UE, aby zmniejszyć zapotrzebowanie na gaz o 15% w okresie od 1 sierpnia 2022 r. do 31 marca 2023 r.
Nowe rozporządzenie, w zamyśle jego autorów, da także Komisji Europejskiej możliwość ogłoszenia, po konsultacjach z państwami członkowskimi, „ostrzeżenia unijnego” w sprawie bezpieczeństwa dostaw, nakazującego wszystkim państwom członkowskim obowiązkową redukcję zapotrzebowania na gaz. Takie ostrzeżenie mogłoby zostać wydane, gdy „istnieje znaczne ryzyko dotkliwego niedoboru gazu lub wyjątkowo dużego zapotrzebowania na gaz” – zdaniem Komisji Europejskiej.
Bruksela wskazuje, że państwa członkowskie muszą zaktualizować swoje narodowe plany awaryjne do końca września, aby „zademonstrować, jak zamierzają osiągnąć cel redukcji”. Jednocześnie kraje UE muszą co dwa miesiące składać Komisji Europejskiej sprawozdania ze swoich postępów.
„Państwa członkowskie żądające solidarnych dostaw gazu będą musiały zademonstrować środki, jakie podjęły w celu zmniejszenia popytu wewnętrznego” – ostrzega KE.