Cena złota była świadkiem wyprzedaży drugi dzień z rzędu i spadła do niemal rocznego minimum.
Perspektywy dalszego wzrostu stóp procentowych nadal napędzały odpływy z tego metalu.
Pozytywny ton ryzyka wywarł dodatkową presję; skromne osłabienie dolara nie dało wsparcia.
Cena złota wydłuża nocne tempo załamania poniżej poziomu 1700 USD i nadal traciła na wartości drugi dzień z rzędu w czwartek. Trajektoria spadkowa sprowadziła XAUUSD do najniższego poziomu od sierpnia 2021 r., wokół regionu 1689-1688 USD podczas wczesnej sesji europejskiej.

CENA ZŁOTA OBCIĄŻONA PRZEZ JASTRZĘBIE BANKI CENTRALNE
Perspektywy dalszych podwyżek stóp procentowych przez główne banki centralne okazały się kluczowym czynnikiem, który przyczynił się do odpływu odpływów złota. Europejski Bank Centralny ma w czwartek podnieść stopy procentowe po raz pierwszy od 2011 roku. Raport Reutersa wskazywał na początku tego tygodnia, że ​​decydenci mogą dyskutować o ogromnej podwyżce stóp o 50 punktów bazowych, aby powstrzymać gwałtownie rosnącą inflację. Oczekuje się również, że Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe o kolejne 75 pb na posiedzeniu politycznym w dniach 26-27 lipca.

Gubernator Banku Anglii Andrew Bailey również podniósł możliwość podniesienia stóp procentowych o 50 pb w sierpniu i powiedział, że bank centralny ma absolutny priorytet, aby sprowadzić inflację z powrotem do poziomu 2%. Ponadto, protokół ze spotkania dotyczącego polityki Banku Rezerw Australii opublikowany we wtorek ujawnił, że konieczne będą dodatkowe podwyżki stóp procentowych, aby z czasem przywrócić inflację do celu. To z kolei nadal obciążało cenę złota, które nie przynosi żadnych odsetek.

Pozytywny ton ryzyka wywarł dodatkową presję
Niedawne ożywienie globalnego sentymentu związanego z ryzykiem było postrzegane jako kolejny czynnik osłabiający cenę złota. Inwestorzy ograniczają zakłady na podwyżkę stóp Fed o 100 pb w lipcu. Poza tym wznowienie dostaw rosyjskiego gazu rurociągiem Nord Stream 1 pomogło złagodzić obawy o możliwą recesję i wzmocniło zaufanie inwestorów. Widać to było po ogólnie pozytywnym tonie wokół rynków akcji, który ma tendencję do ograniczania popytu na tradycyjne bezpieczne aktywa.

Słabszy USD nie udzielił wsparcia
Dolar amerykański z trudem wykorzystał odbicie z poprzedniego dnia od najniższego poziomu od lipca i spotkał się z nową podażą w związku z malejącymi szansami na bardziej agresywne zaostrzenie polityki przez Fed. Jednak słabszy dolar niewiele zrobił, aby wesprzeć towar denominowany w dolarach lub zatrzymać trwający spadek. To z kolei sugeruje, że ścieżka najmniejszego oporu dla ceny złota jest zniżkowa i każda próba odbicia może nadal być postrzegana jako okazja do sprzedaży.

Perspektywa techniczna ceny złota
Cena złota znalazła akceptację poniżej zaokrąglonej wartości 1700 USD i wydaje się podatna na dalsze spadki. Pewna dalsza sprzedaż poniżej minimum z sierpnia 2021 r., w okolicach 1687-1686 USD, potwierdziłaby negatywne nastawienie i przeciągnęłaby XAUUSD do obszaru 1677-1676 USD. Ta ostatnia reprezentuje minimum z 2021 roku, po której następuje poziome wsparcie w wysokości 1670 USD, poniżej którego metal prawdopodobnie przedłuży swoją trajektorię spadkową.

Z drugiej strony, jakiekolwiek znaczące ożywienie powyżej poziomu 1700 USD prawdopodobnie przyciągnie świeżych sprzedawców i pozostanie ograniczone w pobliżu strefy podaży 1710-1712 USD. Kolejna istotna przeszkoda znajduje się w pobliżu regionu 1725-1726 USD, który w przypadku usunięcia może wywołać atak na krótkie pokrycie. Cena złota mogłaby wówczas dążyć do przekroczenia poziomego oporu na poziomie 1734 do 1735 USD i przetestowania silnej bariery na poziomie 1749-1752 USD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.