Kombinacja czynników spowodowała spadek USD/CAD drugi dzień z rzędu w poniedziałek.
Obniżone zakłady na agresywną podwyżkę stóp Fed, pozytywny ton ryzyka ciążył USD.
Odbicie cen ropy wzmocniło szaleństwo i wywarło dodatkową presję na głównych.
Para USD/CAD przedłużyła gwałtowny spadek z zeszłego tygodnia z regionu 1.3225, czyli najwyższego poziomu od listopada 2020 r., i była świadkiem sprzedaży w poniedziałek drugi dzień z rzędu. Trajektoria spadkowa sprowadziła ceny spot dalej poniżej psychologicznego progu 1,3000 podczas wczesnej sesji europejskiej i była sponsorowana przez kombinację czynników.

Zmniejszające się szanse na bardziej agresywne podwyżki stóp Fed, wraz z oznakami stabilności na rynkach finansowych, oddaliły bezpieczny dolar amerykański od rekordowego poziomu od dwóch dekad. Poza tym dobry wzrost cen ropy naftowej wzmocnił szaleństwo związane z surowcami i skłonił do dalszej sprzedaży wokół pary USD/CAD w poniedziałek.

Dwóch najbardziej jastrzębich członków FOMC – prezes Fed Christopher Waller i prezes Fed z St. Louis Jim Bullard – powiedzieli w miniony czwartek, że nie są za większą podwyżką stóp. To z kolei zmusiło inwestorów do ograniczenia swoich oczekiwań na lipcową podwyżkę stóp Fed o 100 pb, co nadal stanowiło przeszkodę dla dolara.

Słabszy dolar i ograniczona globalna podaż pomogły zrównoważyć obawy o recesję, które wraz z nowymi blokadami COVID-19 w Chinach wzbudziły obawy o perspektywy popytu na paliwo. Poza tym niespodzianka podwyżka stóp procentowych Banku Kanady o 100 pb w zeszłym tygodniu wsparła dolara kanadyjskiego i wywarła presję w dół na parę USD/CAD.

Wraz z ostatnim spadkiem ceny spot odwróciły silny ruch w górę z zeszłego czwartku i poruszały się w zasięgu uderzenia dołka po BoC. Wspomniany obszar wokół regionu 1,2935-1,2930 powinien stanowić punkt zwrotny, który w przypadku zdecydowanego przełamania byłby postrzegany jako nowy impuls dla bessy traderów i utorowałby drogę do dalszych strat.

Wobec braku jakichkolwiek istotnych publikacji ekonomicznych mogących wpływać na rynek, szerszy sentyment dot. ryzyka rynkowego może napędzać popyt w USD. Poza tym handlowcy będą czerpać wskazówki z dynamiki cen ropy, aby wykorzystać krótkoterminowe okazje wokół pary USD/CAD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.